Symbole senne

Sny pokazują nam w języku symbolicznym, co kryje się za obrazem, przedstawiają wspomnienie, związane z osobistą interpretacją. Symbole wywodzą się niejako z dwóch źródeł: dzielą się na wrodzone i nabyte.

Symbole osobiste
To takie, które przenoszą nas we wspomnienia stanowiące źródło jakiegoś określonego odczucia. Na przykład: ławka w parku wywołuje romantyczne pragnienia. Jeśli jest to znana ławka budząca miłe wspomnienia związane z konkretną osobą, to nawet jeśli owo odczucie sięga dwadzieścia lat wstecz, ławka upiększy sposób odczuwania, który dopiero nadejdzie, niekoniecznie związany z osobą ze snu.

Symbole historyczne
To takie, które sytuują się w snach identyfikacyjnych. Postacie historyczne również stanowią część naszego bytu. To, co im przypisujemy, staje się w innej skali po trosze naszą osobistą historią.

Symbole bajeczne
Sytuują się w snach, które zmuszają nas do przyjęcia lekcji życia. Mówią o naszym opanowaniu, naszych niedostatkach, zmuszają do rachunku sumienia, jeśli chcemy żyć bez nadmiaru problemów. Wyrażają mądrość lub jej brak.

Symbole mityczne
To te, które zachęcają do spotkania z naszym wewnętrznym bohaterem, do uznania księcia, który ma obudzić księżniczkę, czyli odkryć zdolność do miłości na płaszczyznach idealnych. Pchają nas do życiowych zmagań, abyśmy w pełni zaistnieli w świecie legendarnym, baśniowym, któremu na imię po prostu MOŻLIWOŚĆ DOKONANIA WEWNĘTRZNEGO ODKRYCIA.

Symbole religijne
Prowadzą nas do wzniosłości, decydują o tym, co przybierze wymiar sakralny. Wspierają, nadzorują nasz rozwój. Ich koncepcja musi mieć walor pozytywny, nie zablokowana zbyt purytańskim wychowaniem. Mogą bowiem poinformować nas o newralgicznych punktach zrodzonych z niewłaściwego pojmowania religii, z fałszywej edukacji. Zazwyczaj interweniują w nasze sny, aby skłonić nas do szukania w sobie źródeł niewymiernego, aby podnieść nas astralnie. Śnią się głównie w krytycznych okresach życia.

Symbole popularnych wyrażeń, kalamburów, żartów
W snach mają takie znaczenie jak w języku kolokwialnym. Zmuszają do rozwinięcia poczucia humoru, a przede wszystkim ułatwiają zrozumienie przekazu. Dają zwięzłe odpowiedzi, czasami stanowią ostrzeżenie.

Symbole ogólne
Według Freuda przedmioty wydłużone i ostro zakończone reprezentują pierwiastek męski. Formy wklęsłe i okrągłe to pierwiastek żeński. Na przykład okrągły plasterek reprezentuje kobietę i pierwiastek żeński. Kij reprezentuje mężczyznę i pierwiastek męski.

Symbolika cyfr
Cyfry decydują o realizacji wypowiedzi snu. Czasami widać je na piśmie w formie daty, ale najczęściej określa je liczba występujących przedmiotów lub osób.

Symbolika kolorów
Symbole kolorów mają bardzo wyraźne odniesienie do astralnej góry lub dołu. Kolory tęczy reprezentują siedem duchów w obliczu tronu. Kolory brudne i mętne, intensywne, zbyt gęste, wyblakłe, ciemne, pocętkowane czernią należą do strony negatywnej, do ciemności. Barwy przezroczyste, świetliste, jasne, klarowne należą do strony pozytywnej, do światła.

Symbole muzyczne
Na planie niebiańskiego rezonansu muzyka łączy się też z moralnością, ale nie sięga tak wysoko w kosmos jak kolor. Wyraża emocjonalne uniesienia ducha zarówno szczęśliwe, jak nieszczęśliwe.

Archetypy
Archetypy takie jak morze, słońce czy drzewa mają znaczenie uniwersalne i tworzą zasadniczy kod snów. Stanowią część starych, podstawowych wierzeń ludzkości. Dzielą się na dwa rodzaje: nieznane i takie, które znamy. Znane archetypy odwołują się do naszego "ja". Archetypy nieznane mają źródło w naszej intuicji.

Symbole góry i dołu
Posługujemy się tymi symbolami przy korygowaniu obrazów pamięciowych. Podążanie w dół albo w głąb jest jak powrót w przeszłość w celu sprawdzenia czegoś określonego, podczas gdy symbole wysokości pozwalają odkryć możliwości wyzwolenia i narzucić korygujące czy służące rozwojowi obrazy pamięciowe. Symbole powyżej i poniżej również mają wielką wagę. Powyżej sygnalizuje to, co przeżywa się konkretnie, a poniżej wyjaśnia to, czego nie widzi się świadomie. Podobnie pojęcie prawej i lewej wkracza w język symboli, by mówić o świadomym i nieświadomym. Lewa reprezentuje to, co ukryte, tajemne, niekonwencjonalne, nieświadome. Prawa reprezentuje konkret, konwencjonalność, wydarzenia dostrzegane w jasnym świetle. W ten sam sposób front i tył domu mówią o tym, co przeżywa się otwarcie w pełnym świetle, i o tym, co ukrywa się na tyłach. 

Powracające symbole
Symbole powracające konfrontują nas z odruchami warunkowymi, naszym sposobem reagowania i dzięki temu wyjaśniają typowe cechy charakteru. Przykład: jeśli często porządkujesz przedmioty na strychu, to znaczy, że nie myślisz obsesyjnie o wydarzeniach, kiedy problem został już rozwiązany. Ponieważ dostęp do strychu jest zawsze możliwy, jeśli znowu trzeba zweryfikować stan ducha, nie zawahasz się znów otworzyć sekretnego zakątka swego życia wewnętrznego. Wskazuje to usposobienie, które nie dręczy się bolesnymi przeżyciami.

Symbole tekstów i postaci biblijnych przypominają nam historię naszego życia religijnego i nadprzyrodzonego. Informują o stopniu przebytej ewolucji i o walkach, których stoczenie jest niezbędne dla zachowania wewnętrznego sacrum. Jeśli śni się komuś naród hebrajski, sen chce poinformować o zmaganiach duchowych niezbędnych do osiągnięcia "ziemi obiecanej", więc chodzi o walkę w celu totalnego oczyszczenia i osiągnięcia pewnego stopnia doskonałości.