Zapisywanie snów

Nie jest trudno prowadzić takie zapiski. Trzeba mieć tylko duży notes przeznaczony do tego celu oraz stanowcze postanowienie. Notes należy trzymać blisko łóżka i od razu po obudzeniu się zapisywać w szczegółach wszystko, co pamiętamy. Ważne jest, byśmy zapisywali sny jeszcze przed wstaniem z łóżka, ponieważ wspomnienie o nich blednie z każdą myślą, która rodzi się w naszej głowie na jawie. 


Jeśli ktoś budzi się w środku nocy po jakimś szczególnie wyrazistym śnie, powinien natychmiast zanotować jego treść, zamiast czekać z tym do rana. Takie czekanie nieodmiennie kończy się utratą wspomnień. Dzieje się tak dlatego, że wraz z upływem nocy pojawiają się kolejne sny i nakładają na ten, którego nie zapisaliśmy, całkowicie wymazując z naszej głowy jego treść. 


Trzeba również przy każdym śnie zanotować datę jego zapisania oraz ogólne emocje, jakie w nas wywołał. Zwykle uczucia, jakie pozostawia w nas dany sen, są wskazówką wewnętrznych konfliktów, w których obliczu staje nasza nieświadomość, oraz rodzajem informacji, jakie próbuje ona przemycić do świadomej osobowości. Z tego powodu bardzo przydatne jest rozpoznanie tych emocji podczas zapisywania treści snu i ich zanotowanie w formie komentarza.